Jak prodloužit životnost vašeho oblečení

S životností oblečení je to jako s šetrností vůči planetě. To nejekologičtější, co můžeme pro planetu udělat je nemít děti, nic nekupovat, nic nekonzumovat a pokud možno, tak vůbec neexistovat. U oblečení je to obdobné. Pokud chceme prodloužit životnost oblečení, tak nejlepší je jej vůbec nenosit.

Bohužel neexistuje žádný úžasný přípravek, který by vaším opraným kalhotám zacelil díru na koleni a zároveň dodal původní pružnost. To, co můžete ale s jistotu ovlivnit je délka života vašeho oblečení. Pojďme se tedy na to podívat.

Správná volba oblečení a rotace

Jak bylo řečeno výše, tak pokud možno se vyvarujte častému nošení. Pokud máte jedny kalhoty do práce, na chalupu a do lesa, tak po nějaké době už budou vhodné pouze na chalupu, a to jen jako hadr na podlahu. Volba vhodného oblečení snižuje jejich zbytečné namáhání a potencionální poničení. Lyžovat také najdete v košili a džínách. Výběr správného oblečení podle prostředí je tedy klíčový.

Nezapomeňte také na rotaci oblečení. Nenoste pouze oblíbené oblečení, ale prostřídavejte je, snížíte tak opotřebení a četnost praní. Oblečení si tak oddechne a ”provětrá” se, narozdíl od vaší peněženky. A ano, oblečení není potřeba prát po každém užití, pokud tedy není špinavé nebo propocené.

Prevence

Určitě se vám to také stalo, dali jste si 4 sklenky červeného vína a pátá už nedoputovala na své místo určení a skončila na vaší košili. Příběh, který napsal sám život. Bohužel některým událostem předejít nelze, ale některé ovlivnit můžeme.

Největší nepřítel vaší košile kromě červeného vína je vaše tělo samotné, a to konkrétně tělesný pot. Lidské tělo přes den v klidovém stavu vyprodukuje přes 200 ml potu. Veškerý pot, pokud tedy celý den netrávíte pouze v plavkách u bazénu, tak absorbuje oblečení. Pot vůči oblečení dokáže být velice agresivní a v případě, že zaschne, tak za sebou zanechává žluté skvrny, které se pak těžko smývají.

Proto nejlepší cesta je těmto skvrnám předcházet. Pod košili si stačí vzít tričko proti pocení jako je Gobi, které nejen že chrání vaší košili od potu, ale i dokáže neutralizovat vznikající zápach. Další výhodou je, že nikde neodstává a pod košilí není vidět. Takže košile je v suchu, tričko není vidět a vy se tak můžete v klidu soustředit na další skleničku vína.

Praní

Pokud jste muž a potřebujete doma nahnat bonusové bodíky, tak tento odstavec je přesně pro vás. Zlaté pravidlo říká, vždy postupujte podle štítku na oblečení. Ten nám vesměs naznačuje, co dělat a co ne. Bohužel, jak to bývá se vším, tak je to většinou komplikovanější, než se to na první pohled zdá. Zaprvé je potřeba si uvědomit, že každé praní má vliv na barvu, pružnost a funkčnost oblečení. Čím míň pereme, tak tím lépe. Otázka tedy zní: jak prádlo vyprat co nejšetrnějším způsobem?

  • Vždy prádlo roztřiďte podle barvy a pokud možno i podle materiálu.                                                                                              
  • Pokud máte jemné prádlo, tak doporučujeme jej dát do ochranné síťky.                                                                                                                
  • Perte prádlo vždy přibližně stejně zašpiněné. Pokud je oblečení nadměrně znečištěné, tak jej doporučujeme předeprat, jelikož vám může zašpinit celý obsah pračky.                                                                                                                  
  • Vždy perte oblečení naruby, zvlášť pokud se jedná o oblečení s potiskem. Dávejte si také pozor na zapnuté zipy a nezapomeňte kouknout do kapes.                                                                                                                                                                                                          
  • Prací prostředek zvolte podle barvy a materiálu. Prací prostředek je odlišný na bílé, černé a barevné prádlo. Na kratší programy s nižší teplotou doporučujeme prací gel z důvodu lepší rozpustnosti.                                                                                       
  • Aviváž používejte pouze na běžné oblečení. Pozor na outdoor a funkční prádlo, můžete tak snížit funkčnost oblečení.                                                                                                                                                                                                                                       
  • Pokud není oblečení nadměrně zašpiněné, tak obecně doporučujeme teplotu zvolit nižší. Ve většině případech si vystačíte s teplotou 30°C, štítek oblečení případně napoví.                                                                                                                                                        
  • Při rychlém odstřeďování dochází ke ztrátě tkaniny, takže pokud na suché prádlo nespěcháte, tak doporučujeme zvolit otáčky nižší. Textilní etiketa opět může poradit.

Tak už jen stačí zaklapnout víko, stisknout start a je to. Takže pokud po dokončení programu nevytáhnete z pračky prádlo celé růžové a nebo smrštěné do velikosti XXS, tak vás čeká už jen doma pochvala.

Sušení

Říká se, že lidi se dělí na dvě skupiny. Na ty, co mají sušičku a na ty co ne. Pokud jednu nevlastníte, tak nezoufejte, protože to nejšetrnější sušení pro prádlo je na čerstvém vzduchu. Pokud nevlastníte ani chalupu se zahradou, tak se samozřejmě můžete spolehnout na klasický sušák. V tomto případě nezapomeňte dostatečně odvětrat vlhkost z místnost, tím se vyvarujete potencionálním plísním.

Nezapomeňte prádlo vyndat z pračky co nejdříve, abyste předešli pomačkání a následně zbytečnému žehlení. Doporučuje se prádlo nepřehýbat a věšet po celé délce, z důvodu rychlejšího schnutí a vyhnutí se pomačkání v oblasti přehybu. V případě, že přeci jen patříte mezi šťastlivce vlastnící sušičku a výše uvedené se vás netýká, tak vždy volte šetrný program, protože jako u odstřeďování s vysokými otáčkami zde dochází ke ztrátě tkaniny. Pozor zase na outdoorové a funkční prádlo, které se nemusí se sušičkou vždy kamarádit, tady opět poradí štítek na oblečení. V tomto případě doporučujeme speciální outdoorový program.

Skladování

Takže máme prádlo vyprané, usušené a teď ho stačí pouze složit a dát do skříně. Toto se zdá být jako banální úkol, ale přesto to bývá zdrojem častých domácích rozepří. V případě, že se vám to podařilo, aniž by vám to vaše partnerka 5x připomněla, tak gratulujeme, opět máte bonusové body.

Takže tedy bundy, kabáty, košile a svetry na věšák, zbytek pěkně do komínků. Ostatní oblečení také samozřejmě může být na věšáku, těžké a vlněné oblečení doporučujeme však složit, jelikož se může při věšení vytahat. Vyvarujte se drátěným ramínkám, mohou způsobit poničení ramen a límce oblečení. Vhodné je dřevěné, polstrované a nebo i případně plastové. Oblečení nejlépe skladujte mimo sluneční svit. Barvy mohou vyblednout a bílá zežloutnout. Dopřejte oblečení prostor, tím se budou méně mačkat a zachovají si původní tvar. Jemné materiály skladujte nejlépe ve vaku a kravaty nezapomeňte dát nejlépe na speciální věšák. Ještě doporučujeme dát do skříně sáček např. s vůní levandule, pomeranče a nebo cedrového dřeva. Tím se oblečení příjemně provoní a odradí případné hmyzí návštěvníky, kteří by si rádi pochutnali na vašem vlněném svetru.

Závěrem

To, jak se k oblečení chováme určuje, jak dlouho nám vydrží. Jsou kousky, které nám mohou vydržet i roky, stačí když jsme k nim šetrní a oblečení nevystavujeme zbytečnému znečištění. Jedním z největších “zabijáků” košilí a svršků všech druhů patří pot. Bohužel není v našich možnostech vás pocení zbavit, ale vaší košili dokážeme tohoto ušetřit. Stačí tričko pod košili proti pocení. Vaše oblečení se tak vyhne zbytečnému zašpinění od potu a ve výsledku i dalšímu cyklu praní, a to je přesně to, co vaše oblečení pro dlouhý život potřebuje. Takže pokud chcete, aby vaše oblíbené košile a svršky zůstaly ve vašem šatníku po dlouhá léta, tak se koukněte do naší nabídky a uberte sobě i vašemu oblečení starosti.

Vyberte jazyk