Jak se zbavit žlutých skvrn na košili

Každý z nás někdy po čase zabrouzdal do šatníku a našel oblíbenou košili a udivil se proč ji vlastně nenosí. Pak přišel ten moment zklamání: „Aha, protože má žluté skvrny v podpaží“. Samozřejmě víme, že pro některé odvážné jedince toto není překážka, ale o tomto náš článek není. Nechceme motivovat lidi nosit špinavé košile pod záštitou udržitelné módy.

Žluté skvrny vznikají po zaschnutí potu. Možná se budete divit, ale tomuto lze lehce předcházet. A o tím, že pod košilí je další vrstva. Nejlépe tričko jako je GOBI, které dokáže pot nejen zadržet, ale i dobře odvádět.

Svěží sněhobílá košile je vždy ukazatelem profesionality a stylu. Tak to je, bylo a bude pravděpodobně i za sto let. Proto je potřeba se ke košili i takto chovat. Někdy však může dostat pořádně zabrat, zvlášť po náročném a dlouhém dni. Pokud jste si koupili novou košili a druhý den na ní máte žluté skvrny, tak je to stejná srážka, jako když s novými boty šlápnete do bahna. Takže teda, co teď?

Vyvarujte se skvrnám

Pokud jste po roce našli špinavou košili, tak máme pro vás špatnou zprávu, už je pravděpodobně pozdě. Jak jsme si již řekli, tak jako první a nejdůležitější krok je vždy skvrnám předcházet. Doporučujeme nosit tričko pod košili. Na košili se, tak pot nedostane a „schytá to“ pouze tričko. U běžných triček je nevýhoda, že jsou ve výstřihu vidět. Pokud chcete tričko schovat, tak doporučujeme trička s větším výstřihem. Pak tu máme problém s prosvítáním, což je hlavně vidět u světlých košilí s nízkou gramáží. V tomto případě je Gobi váš nejlepší parťák. Vyřeší všechny tyto problémy a košile zůstane beze skvrn. Takže teď už si akorát dávejte pozor na rajčatovou omáčku.

Honem do pračky

Pokud dorazíte domů s propocenou košilí, tak nenechte pot zaschnout a neodkládejte praní na další den, jakmile pot zaschne, zanechá za sebou tu nepříjemnou žlutou skvrnu, která se velmi těžko odstraňuje. Před samotným praním zkuste košili předeprat. Namočte propocenou oblast do teplé vody s tekutým pracím prostředkem a nechte působit asi 30 minut, abyste umožnili pracímu prostředku proniknout do tkaniny a rozpustit skvrny a pot. Poté opláchněte a proveďte standardní praní. Pokud jsou skvrny pryč, super, právě jste si ušetřili spoustu námahy a práce. V opačném případě, ani pokud vyprání nepomohlo nebo jste košili nestihli vyprat ještě tentýž den, tak je potřeba zkusit jinou metodu.

Bělidlo a ostraňovač skvrn

Bílá, bělejší prádlo čistější. Toto zní velice líbivě, ale výsledek vždy nemusí být podle vašeho očekávání, zvlášť pokud se jedná o košile barevné. Ano, tento logický krok napadne asi všechny z nás. V tomto případě vždy postupujte podle manuálu a etikety. Některé prostředky proti skvrnám bývají agresivní a při špatném použití můžou košili poškodit a zničit barvu. Jiné zas nemusí být dostatečně silné a se skvrnami si nemusí poradit. Vždy vybírejte adekvátně a podle míry zašpiněné košile. Pokaždé však dávejte pozor na objem, méně je někdy více. Tuto variantu spíš použijte jako poslední možnost.

Kypřící prášek

Další doporučenou variantou je kypřící prášek. Ten má řadu méně známých schopností, jedním z nich je právě odstraňování skvrn. Ať se to bude zdát zvláštní, tak jeho účinnost se mnohdy vyrovnává značkovým odstraňovačům skvrn. Takže až budete příště připravovat bábovku, tak si radši nechte trochu prášku stranou pro případ vedlejšího užití. Postup je tedy následující: Smíchejte 4 lžíce prášku a čtvrtinu sklenice teplé vody, poté naneste na znečištěnou část košile a lehce protřete. Nechte prášek zhruba 1-2 hodiny pracovat a poté vyperte.

Jedlá soda

Tento domácí hrdina vám protentokrát nebude pomáhat s čištěním koupelny, ale pustí se do skvrn na vaší košili. Jedlá soda v kombinaci s bílým octem dokáže divy, ale špinavý sporák nechme na víkend. Jedlá soda sama o sobě je výborný čistící prostředek, který zvládne odstranit nečistoty a také neutralizuje zápach. V tomto případě opět smíchejte čtyři lžičky jedlé sody se čtvrt sklenicí vody. Směs poté naneste na žlutou skvrnu, nejlépe nepoužívaným kartáčkem, rozetřete a nechte hodinu působit, poté opláchněte a proveďte standardní praní.

Lázeň v kyselině citronové

Když jsme vyčerpání a potřebujeme se uvolnit, tak někteří z nás si napustí vanu a do vody dají různé soli a byliny. To samé platí i pro košile, akorát sůl a byliny zaměníme za kyselinu citronovou. Teplá voda změkčuje tkaninu a snáz se tak nečistota uvolňuje. Kyselina citronová si zase dobře poradí se skvrnami od potu, nebo oleje. Cíl je tedy jasný. Do lavoru s teplou vodou dejte zhruba 10 g kyseliny citronové na litr. Oblečení namočte a dobře promíchejte. Nechte 2-4 hodiny odstát a následně vyperte.

Profesionální čištění

Pokud ani jedna z metod nepomohla nebo jen nemáte čas, jelikož zítra máte důležité jednání, případně jdete za svědka, tak se neostýchejte obrátit na čistírnu. Špinavé košile pravděpodobně řeší každý den, takže budou přesně vědět jak na to. Ano, je to dražší než sáček kypřícího prášku, ale zase levnější než nová košile, takže to za pokus stojí a vy navíc nemusíte nic namáčet a prát.

Závěrem

Jestli se po přečtení tohoto článku cítíte bezradně, tak vám pravděpodobně zbyla už jen jedna varianta, a to koupit košili novou. Bohužel ne všechny neduhy jdou dolu, zvlášť když jde o skvrny zaschlé, nebo o košili nažloutlou, na které se podepsal sám čas. Po nějaké době je prostě čas se se starou košilí rozloučit a koupit novou. Až tak učiníte, nezapomeňte, že tento interval jde prodloužit a to tím, že košili před potem ochráníte. Nejjednodušší je tričko pod košili, které dokáže pot absorbovat, to Gobi zvládne hravě. Takže před rajčatovou omáčkou košili ochránit nedokážeme, před potem však ano. Koukněte do naší nabídky a dopřejte vaší košili delší život.

Vyberte jazyk